Čo spôsobuje zubný kaz?

zubni-kaz-ilustracni-obrazek

 

Zubný kaz je jedným z najčastejších celosvetových ochorení. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má viac ako tretina svetovej populácie za svoj život aspoň jeden zubný kaz. Pozrime sa na najčastejšie príčiny zubných kazov. Ako im predchádzať?

 

Nevhodné alebo nesprávne používané pomôcky dentálnej hygieny

Šetrenie na pomôckach dentálnej hygieny síce zanechá v peňaženke nejaké to euro navyše, ale vaše zuby sa vám rozhodne nepoďakujú. Kvalitnejšie dentálne pomôcky navyše neznamenajú len dôkladnejšiu a citlivejšiu starostlivosť o vaše zuby, ale aj podstatne dlhšie vydržia. Aké by mali byť používané dentálne pomôcky?

  • Zubná kefka by mal byť s malou hlavičkou a mäkkými rovnými vláknami. Tvrdé kefky narúšajú zubnú sklovinu, čím oslabujú ochranu zuba pred baktériami. Kefky tiež pravidelne meňte – ideálne po 2 alebo 3 mesiacoch. Ako vybrať vhodnú zubnú kefku sme na našom blogu už rozoberali.
  • Zubná pasta by mala obsahovať vhodné množstvo fluoridu. So správnym výberom fluoridovej zubnej pasty vám radi pomôžeme. Záleží totiž napríklad na vašom veku a celkovom stave zubov.
  • Ústna voda. Kefka a pasta nestačia. Ústna voda s dostatkom fluoridu používaná po každom čistení zubov nie je dôležitá len pre svieži dych a prevenciu zubného kazu, parodontózy a ďalších ochorení, ale je aj ozdravovacím kúpeľom pre vaše ďasná. Odhalené zubné krčky spôsobené nedostatočnou starostlivosťou o ďasná sú na vznik zubných kazov veľmi náchylné. Krvácanie ďasien samotné zase môže spôsobiť ich zápal.
  • Medzizubné kefky, dentálne nite, jednozväzkové kefky a škrabka na zuby. Starostlivosť o zuby je dôkladnou každodennou záležitosťou, počas ktorej vo svojich rukách vystriedate niekoľko dentálnych pomôcok. O to menej času potom budete tráviť v zubárskom kresle.

 

Nesprávne stravovanie

Obsah vášho jedálnička a tvorba zubných kazov majú tesnú súvislosť. Rovnako aj váš pitný režim. Všetko jedlo aj pitie totiž na zuby priamo pôsobí. Navyše majú vplyv na tvorbu a zloženie slín.

 

Tvorba slín a ich zloženie zodpovedá tomu, čo ste zjedli a vypili

Jednou z hlavných funkcií slín je omývanie zubov. Redukujú tak kyslé prostredie, ktoré vytvára baktérie ústneho povlaku. Ak je zub v kyslom prostredí dlhodobo, jeho sklovina stráca svoje minerálne látky. Okrem toho, sliny pomáhajú opätovnej mineralizácii skloviny. Samozrejme, ak sú na minerálne látky dostatočne bohaté. To je ďalším dôvodom, prečo dbať na zdravú a vyváženú stravu.

Okrem vyváženej stravy a správneho rozloženia jedál v priebehu dňa je nevyhnutné dbať aj na dostatočný príjem tekutín. Čím redšie sliny sú, tým lepšie zub umyjú.

Sliny taktiež zvlhčujú naše ústa. Sucho v ústach (spôsobené napríklad dýchaním ústami, určitými liekmi alebo ako dôsledok iných ochorení) je „dobrou príležitosťou“ pre zubný kaz. V takom prípade sa o suchu v ústach porozprávajte so svojím lekárom.

 

Príliš veľa sacharidov v jedálničku

Známe – a samozrejme pravdivé je varovanie o nadbytočnom príjme sacharidov. V našich ústach sa nachádzajú baktérie, ktoré sacharidy rozkladajú. Tým ale vytvárajú kyseliny, ktoré znižujú pH ústnej dutiny. Tvoria teda spomínané kyslé prostredie, v ktorom zubná sklovina stráca svoju kvalitu. Citlivé zuby, odhalené zubné krčky a zápach z úst sú len niektoré z prejavov nadbytočného príjmu sacharidov.

 

Nedostatočná starostlivosť o dentálnu hygienu

Pravidelne, dvakrát denne, starostlivo a s kvalitnými pomôckami dentálnej hygieny. Rovnako do svojho diára zaraďte pravidelnú návštevu dentálnej hygieny, a to dvakrát do roka. Ide o preventívny úkon, ktorý odstráni zubný kameň a ďalšie nečistoty. Zubný povlak sa zbaví nadbytku baktérií.

Pravidelnosť návštev dentálnej hygieny nie je len o prevencii ochorení zubov. Vďaka pravidelným návštevám je čistenie rýchlejšie a zostáva teda viac priestoru na inštruktáž a konzultáciu. Zároveň platí, že čím dlhšie ostáva nános v ústach, tým je odolnejší voči odstráneniu, ktoré potom zaberie značne viac času a môže byť aj bolestivé.

Recenzie

default image
Helena Woleková
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Môžem len a len odporúčať .... veľmi milá, ústretová, šikovná a v neposlednom rade pekná pani hygienička Vám okrem svojej práce aj všetko vysvetlí pripadne poradí... s istotou môžem povedať, že prídem opäť.

<< Predchádzajúce
Ďalšie >>

U nás vám dentálnu hygienu preplatí každá zdravotná poisťovňa.

Otváracie hodiny

Pondelok: 8:00 – 14:00
Utorok: 8:00 – 14:00
Streda: 12:00-18:00
Štvrtok: 8:00 – 14:00
Piatok: 7:30-12:00
Len na objednávku
Sob., Nedele a sviatky nepracujeme.
Zásady ochrany osobných údajov