Škodí dojčenie detským zubom?

 

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Okolo šiesteho mesiaca sa začnú objavovať prvé zúbky a je prirodzené myslieť na to, ako ich ochrániť pred zubným kazom. Ako sa tvorí a ako mu zabrániť?

 

Čo spôsobuje zubný kaz?

Pre vznik zubného kazu je potrebné, aby sa v ústach nachádzala baktéria s názvom Streptococcus mutans. Tá sa prenáša slinami z jedného človeka na druhého a bábätku ju ľahko odovzdajú rodičia, či iní ľudia, ktorí sa o neho starajú. Dieťatku sa môžu vďaka tejto baktérií začať kaziť zuby prakticky hneď po prerezaní. Preto neodporúčame s malým dieťaťom zdieľať jedlo, lyžičku, olízať mu cumlík alebo ho pobozkať na ústa. Ak máte domáceho miláčika, dbajte na to, aby vaše bábätko neolizoval. 

 

Spúšťače zubného kazu u malých detí

Štúdia z roku 2020, ktorú vydala Davenish a spol., porovnávala deti od 6 mesiacov, ktoré boli dojčené, s tými, ktoré dojčené neboli. Zaznamenala sa väčšia ochrana pred zubným kazom u dojčených detí vďaka tomu, že prijímali viac vápnika.

Celkovo je hlavným problémom príjem cukrov. Nejde o denné množstvo prijatých cukrov, ale o to, ako často a ako dlho sú prijímané. Aj keď má dojčenie veľa benefitov, musíme myslieť na to, že má podiel na tvorbe zubného kazu kvôli obsahu laktózy. Pri malých časových odstupoch sa zubná sklovina nestihne remineralizovať. Cukor obsahujú sladké nápoje, potraviny, ale aj pečivo. Pri správnej ústnej hygiene ale ani príjem cukrov nie je veľkým problémom. Preto je také dôležité ústnu dutinu po jedle či dojčení povytierať.

Kvalitu chrupu ovplyvňuje aj zdravotný stav matky či prípadne jej stres. Veľký vplyv majú aj celkové stravovacie návyky v rodine. Niektoré deti môžu mať vrodenú náchylnosť k zubnému kazu či zvýšené množstvo Streptococca mutants.

 

Efekty dojčenia na zuby

Streptococcus mutans reaguje s cukrom z potravín, ktorý sa zmení na kyselinu. Kvôli kyselinám sa zníži hladina pH v ústach a zubná sklovina sa demineralizuje. Nízka hladina pH, málo slín a nával cukrov. Presne takého prostredie tejto baktériám vyhovuje. Materské mlieko obsahuje laktoferín so zložkami, ktoré pôsobia proti rôznym vírusom a baktériám, no obsahuje najmä laktózu, ktorá je pre baktérie v ústach obrovským lákadlom 

Dojčenie pomáha správnemu postaveniu zubov a vývoju ústnej dutiny a sánky. Dlhodobé dojčenie ale rovnako ako cmúľanie nekvalitného cumľa či palca, spôsobuje u detí predkus. 

 

Je nočné dojčenie škodlivé?

Nočné pitie je považované za tvorcu kazov a tzv. medových zubov. Problémom je dojčenie rovnako ako pitie z fľašky. Je to z dôvodu, že tekutiny v noci ostávajú v ústach dlhšiu dobu. Neodporúčame preto dojčiť, ani dávať dieťaťu sladké čaje, džúsy či iné sladené nápoje.

 

Starostlivosť o zuby už od malička

Už aj mliečne zúbky potrebujú dôkladné čistenie. Detské zúbky by sa mali rovnako ako u dospelého človeka umývať dvakrát denne. Stačí poriadne povytierať oblasť pod perami aj v okolí zúbkov špeciálnym náprstkom alebo vo vode zvlhčenou handričkou. Ak sa táto starostlivosť o zuby zanedbá, baktérie budú mať skvelé podmienky pre množenie. Pomáha aj pitie vody po jedle. 

Najmä pri genetických predispozíciách na zvýšenú kazivosť je dôležité po prerezaní prvého zúbka dieťaťa myslieť na zvýšenú fluoridáciu používaním menšieho množstva zubnej pasty približne o veľkosti hráška a od šiestich mesiacov dieťatka navštevovať aspoň dvakrát do roka dentálneho hygienika alebo zubného lekára.

 

Matky so zvýšenou kazivosťou zubov, zápalom ďasien a parodontu

Matky s náchylnosťou na choroby v ústnej dutine vedia na novorodenca preniesť svoje baktérie. Existujú však metódy ako toto riziko znížiť. KAR pacienti by si mali kontrolovať príjem cukrov a častejšie čistiť zuby. Po jedle a najmä po sladkých a kyslých potravinách je potrebné sa napiť vody. Zároveň odporúčame častejšie prijímanie xylitolu vo forme cukríkov alebo žuvačiek. Pri rannej a večernej ústnej hygiene by nemalo chýbať vypláchnutie fluoridovou ústnou vodou. Pri dodržaní týchto odporúčaní je riziko prenosu baktérií na dieťa oveľa nižšie. Častejšie kontrolné návštevy u dentálneho hygienika sú viac ako vítané u matky aj u dieťaťa.

 

Odpovede v histórií

Podľa Palmera by bola tvorba zubných kazov z materského mlieka evolučnou samovraždou. Palmer a Torney skúmali detské lebky staré až 1000 rokov a  zubný kaz zaznamenali len zriedka. Dojčenie bolo vtedy zároveň jediným spôsobom príjmu materského mlieka a predpokladá sa, že matky dojčili dlhodobo a to aj v noci.

Recenzie

default image
Helena Woleková
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Môžem len a len odporúčať .... veľmi milá, ústretová, šikovná a v neposlednom rade pekná pani hygienička Vám okrem svojej práce aj všetko vysvetlí pripadne poradí... s istotou môžem povedať, že prídem opäť.

default image
Eva Vydrová
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Vrelo odporúčam, bola som na dentálnej hygiene, milý prístup, jemne a pritom precízne spravená hygiena, dokonca aj moja 5ročná dcérka to zvládla hneď na prvýkrát bez problémov, krásne prostredie. A maximálna spokojnosť aj s vybielením zubov, jemne a s prirodzeným vybieleným efektom.....fantastická a hlavne dostupná cena. Ďakujem!

default image
Robert Ferner
Spokojný zákazník
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Zubná ambulancia pána doktora Kompasa je nová a moderne vybavená najnovšími stomatologickými prístrojmi a pomôckami. Personál vedie skúsený stomatológ MUDr. Ľ. Kompas, ktorý svojim milým prístupom a radami si rýchlo získa pacientov. Jeho dlhoročná prax sa odzrkadľuje aj na kvalite jeho výkonov. Požiadavkám pacientov sa pružne prispôsobí termínmi.

Čisté a hygienické pracovisko je takisto v časti, kde sa vykonáva dentálna hygiena. Mladá zdravotníčka tu používa k svojej práci najnovšie prístroje, ktoré spríjemňujú a urýchľujú dentálnu hygienu. Je nápomocná pri vysvetlení a odpovedí na otázky pacienta.

Celkový dojem v tomto stomatologickom zariadení je výborný.

Má zmluvu so všetkými našimi poisťovňami.

default image
Zuzana Repanová
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Najlepšia dentálna hygiena ?

default image
Matus Kovac
Spokojný zákazník
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Rýchle, lacné, bezbolestné, výborné, úžasné! Nikde inde, len tu! Navždy!!!

default image
Daniel Imriška
Spokojný zákazník
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Zubná ambulancia a zubná hygiena vo veľmi peknom prostredí, plne zariadené pracovisko, prístup ku klientom na vysokej odbornej úrovni no zároveň veľmi ľudský. Snažia sa vychádzať v ústrety klientom. Môžem iba odporúčať.

default image
Juraj Prodaj
Spokojný zákazník
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Výborná zubná ambulancia s kompletným vybavením a predovšetkým milým a ochotným personálom. Navštevujem ju spolu s celou rodinou už niekoľko rokov, doposiaľ máme len pozitívne skúsenosti. Vrelo odporúčam.

default image
Lucia Buňová
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas

Naozaj krasna ordinacia, vsetko nove pristroje, bezproblove dohodnutie terminu, termin vzdy rychlo, a hlavne perfektny pristup a praca. Som skutocne spokojna uz roky a mozem len odporucit.

default image
M. M.
Spokojný zákazník
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Pekne prostredie, profesionalny pristup a vybavenie, ustretovost.
S dentalnou hygienou som bol velmi spokojny a mozem odporucat.

default image
Lucia Laurenčiková
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas
5

So službami dentálnej hygieny som veľmi spojná, môžem odporúčať.

default image
Barbora Remeková
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Perfektne bezbolestne urobena dentalna hygiena odporučam každemu.

default image
Zuzuana Chabadová
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Úžasný pristup, krásne prostredie.... skvelé. Ďakujem!

default image
Peter Cabadaj
Spokojný zákazník
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Skvely a profesionalny pristup. Chodim pravidelne. Dakujem.

default image
Kristána Jurášová
Spokojná zákazníčka
Dentálna hygiena DentalKompas
5

Maximalna spokojnost!

<< Predchádzajúce
Ďalšie >>

U nás vám dentálnu hygienu preplatí každá zdravotná poisťovňa.

Otváracie hodiny

Pondelok: 8:00 – 14:00
Utorok: 8:00 – 14:00
Streda: 12:00-18:00
Štvrtok: 8:00 – 14:00
Piatok: 7:30-12:00
Len na objednávku
Sob., Nedele a sviatky nepracujeme.
Zásady ochrany osobných údajov